Tu jesteś: Strona główna Aktualności

AktualnościTerenowe warsztaty ornitologiczne

Data dodania: 18.10.2019

 W dniach 1-3 października uczniowie z koła ornitologicznego mieli okazję uczestniczyć w zajęciach terenowych na Mierzei Wiślanej,  gdzie odbywają się jesienne migracje ptaków. Przez 3 dni brali udział w liczeniu ptaków na wieży obserwacyjnej oddalonej 5 kilometrów za Krynicą Morską w kierunku wschodnim. Z wieży obserwacyjnej wznoszącej się pomiędzy Bałtykiem a Zalewem Wiślanym zobaczyć  można było m.in. krogulce, bieliki, sokoły wędrowne, drzemliki,  myszołowy, klucze gęsi a także stada grzywaczy z towarzyszącymi im siniakami. Uczniowie mieli okazję uczestniczyć w warsztatach terenowych dzięki uprzejmości  organizacji Drapolicz, która prowadzi badania naukowe  podczas migracji ptaków. Podziękowania należą się ornitologowi Samuelowi Sosnowskiemu, który pełnił rolę naszego przewodnika oraz Państwu Agnieszce i Marcinowi Szczuka, którzy zapewnili nam znakomitą bazę noclegową.

Dawid Kozanecki

Konkurs Latawcowy

Data dodania: 18.10.2019

2  września siedmiu członków SK "Raróg"  (Klaudia Krupa, Justyna Kożuch, Paulina Król, Karolina Iwicka, Szymon Burczyk, Paweł Nakielski, Oskar Gęsikowski) wraz z Panem Profesorem Nowogrodzkim oraz Panem Profesorem Redlarskim pojechało do Czempinia na XII Konkurs Latawcowy. Jako pierwsze startowały sokoły w locie poziomym na 300 m, po nich jastrzębie, a uwieńczeniem był lot do latawca na 20  m. Mieliśmy okazję do porozmawiania z różnymi sokolnikami oraz do zwiedzenia Ośrodka Hodowli Zwierzyny w Czempiniu, gdzie były między innymi orły przednie, bieliki, kuny leśne, bażanty i muflony, a także do zaczerpnięcia kawałka historii polskiego sokolnictwa w XX wieku. Wyjazd był wspaniałym przeżyciem, jak również motywacją do tego, by w przyszłym roku przygotować nasze ptaki z Tucholi do tego konkursu.

 

Karolina Iwicka

Nie żyje prof. Jan Szyszko

Nie żyje prof. Jan Szyszko

Data dodania: 11.10.2019

 W wieku 75 lat odszedł prof. Jan Szyszko, leśnik, naukowiec, trzykrotny minister środowiska, poseł na Sejm RP.

W latach 1997 – 1999 minister ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa w rządzie Jerzego Buzka, w latach 2005 – 2007 minister środowiska w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego, w latach 2015 -2018 minister środowiska w rządzie Beaty Szydło oraz Mateusza Morawieckiego. W latach 1999-2000 był prezydentem Konwencji Klimatycznej ONZ. Od 2005 roku był posłem na Sejm RP.

Z ogromnym smutkiem przyjąłem wiadomość o śmieci profesora Jana Szyszko, był to człowiek niezwykle oddany Polsce i sprawom ochrony środowiska. Wybitny naukowiec, były minister środowiska, poseł ale przede wszystkim bardzo ciepły i dobry człowiek. Profesor był wielkim znawcą i pasjonatem przyrody, poświęcił jej swoje życie i pracę zarówno jako polityk jak i naukowiec. Jego rodzinie oraz najbliższym składam wyrazy głębokiego współczucia – powiedział minister Henryk Kowalczyk

Jan Szyszko z ochroną środowiska związał całą swoją karierę naukową. Jest autorem ponad 250 książek, prac i publikacji naukowych z zakresu użytkowania zasobów przyrodniczych i ekologii. Od lat był związany ze Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. W 1966 roku ukończył Wydział Leśny na tej uczelni i tam też zdobywał kolejne tytuły naukowe. Od 2001 roku był profesorem zwyczajnym nauk leśnych. Był stypendystą uniwersytetów w Belgii, Holandii i Niemczech. Posiadał tytuł doktora honoris causa uniwersytetów w Luneburgu (Niemcy) i Użgorod (Ukraina). Współtworzył Samodzielną Pracownię Oceny i Wyceny Zasobów Przyrodniczych. Założył też Międzyuczelniane Studium Oceny i Wyceny Zasobów Przyrodniczych Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego i Szkoły Głównej Handlowej. Wykładał w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego i Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Był jednym z założycieli i prezesem Stowarzyszenia na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Polski.

 

Prywatnie profesor Jan Szyszko był mężem, ojcem i dziadkiem.

„Internat w różnych zakątkach świata”

Data dodania: 09.10.2019

  Zapraszamy na pierwsze w tym roku szkolnym internackie przedsięwzięcie z cyklu „internat w różnych zakątkach świata”. 23 października 3p.A ogarnie azjatycki klimat. Egzotyczne smakołyki przyciągną Was swoim zapachem, ale nie tylko. Czeka nas prelekcja na temat Borneo. Z kim? Niespodzianka!

Do zobaczenia

Zapraszają: Zarząd MRI oraz PGR

Spotkanie dyskusyjnego Klubu Książki

Data dodania: 08.10.2019

 1 października zainaugurowaliśmy w bibliotece szkolnej cykliczne spotkania naszego Klubu. Pierwszą omawianą w tym roku szkolnym książką było „Miasto ślepców „ J. Saramago. Ten portugalski autor jest noblistą w dziedzinie literatury. Lektura powieści zrobiła wrażenie na wszystkich uczestnikach spotkania. Zastanawialiśmy się czy fikcja stworzona przez Saramago mogłaby zdarzyć się w rzeczywistości i w jaki sposób my byśmy zareagowali. Nie była to książka łatwa ani optymistyczna, dlatego dyskusja była ożywiona i nie pozbawiona pesymistycznych wniosków.

Następną książką, o której będziemy rozmawiać to wybitna powieść W. Nabokowa „Lolita”.

      Katarzyna Umińska

      Małgorzata Zawadzka                                                                                                         

XXX Oskie Biegi im. Krzysztofa Malinowskiego

Data dodania: 07.10.2019

  Sobota 5 października dla części z nas upłynęła pod znakiem aktywności sportowej. Organizatorzy, czyli Bractwo Czarnej Wody i Gminny Ośrodek Kultury w Osiu, przewidzieli w programie biegi dla szkół podstawowych na różnych dystansach, nordic walking (5 km), bieg na orientację (6,1 km) i bieg główny „Leśna Za – Dyszka” (10 km). W zawodach wystąpiliśmy 20 – osobową reprezentacją, startując w biegu na orientację. Wszyscy go ukończyli otrzymując pamiątkowe medale i koszulki, ale najlepiej biegli i orientowali się, a tym samym wskoczyli na podium: Dominika Zielińska (3b) – 1 miejsce w kategorii kobiet i Paweł Jezierski (3c) – 3 miejsce w kategorii mężczyzn. Dodam jeszcze, że Patrycja, z zaprzyjaźnionego TL w Goraju, zajęła w kategorii kobiet miejsce drugie. Medale wręczali znani i utytułowani sportowcy rodem z Osia: Paulina Kaczyńska i Artur  Kohutek (lekkoatleci) oraz Tomasz Wołoszyk (siatkarz plażowy).  Gratulacje!

                                                                                                                                                                                          Jolanta Wencel  

15 worków śmieci, czyli nasz udział w akcji Sprzątamy polskie lasy z Prezydentem

Data dodania: 07.10.2019

 

   20 września Technikum Leśne w Tucholi razem z „całą” Polską sprzątało las. My sprzątaliśmy go na terenie Nadleśnictwa Woziwoda, w Leśnictwie Lipce. Włączyliśmy się tym samym w akcję „#sprzątaMY polskie lasy z Prezydentem”. Uzbieraliśmy 15 worków śmieci w okolicy Rezerwatu Przyrody „Cisy nad Czerską Strugą”.

   „Las to nie jest miejsce, w którym powinny znajdować się śmieci, jednak wielu ludzi nie potrafi tego zrozumieć. Cieszymy się jednak, że dla Was nie było to dziś obojętne.” To cytat z obszerniejszego artykułu zamieszczonego na  facebookowej stronie Nadleśnictwa Woziwoda razem ze zdjęciami.

 

                                                                                              Agnieszka Wegner i uczniowie klas pierwszych

Wizyty w PN „Bory Tucholskie”

Data dodania: 06.10.2019

 W ubiegłym tygodniu, w dniach 30.09., 2.10., 3.10. klasy drugie, w ramach zajęć z praktycznej ochrony i zagospodarowania lasu,  miały możliwość odwiedzenia PN „Bory Tucholskie”. Niestety ulewne, ciągłe deszcze nie pozwoliły klasie 2b i 2a na wycieczkę rowerową po parku, taką możliwość pogoda stworzyła tylko klasie 2c. Deszcz nie przeszkodził nam natomiast w wysłuchaniu prezentacji nt. parku w Centrum Edukacji Przyrodniczej w Chocińskim Młynie. Pani Karolina Lubińska przedstawiła nam historię powstania parku, walory przyrodnicze i kulturowe regionu, przybliżyła obszary ochrony ścisłej, częściowej i krajobrazowej.                                                                    

Podróżnicy w czasie i przestrzeni, czyli niesamowity świat nasion

Data dodania: 06.10.2019

 Pierwszy wykład w tym roku szkolnym został wygłoszony 26 września, jak zawsze w czwartek, przez Pana dr. inż. Szymona Jastrzębowskiego, pracownika Zakładu Hodowli Lasu i Genetyki Drzew Leśnych IBL w Sękocinie. Właśnie nasiona są pasją Pana Doktora, która rozbudzona została, jak podkreślił, dzięki nauce  (kilkanaście lat temu) w naszej szkole, za sprawą Pani M. Kochanowskiej, obecnie pracownika PN „Bory Tucholskie”, wówczas nauczycielce hodowli lasu w „Leśniku”.  

 

Wycieczka do Gdańska

Data dodania: 30.09.2019

 25 września 2019r. grupa wychowanków z tucholskiego internatu wybrała się na wycieczkę do Gdańska. Była to forma nagrody w konkursie „czystości”, w którym biorą udział wszyscy uczniowie. W tym roku także przedstawiciele MRI towarzyszyli „internackim czyściochom”. Była to dla nich okazja do integracji i dyskutowania na temat działań samorządowych w bieżącym roku szkolnym. Pomimo jesieni, która zapanowała wokół, pogoda nam dopisała. Całą podróż zaczęliśmy od rejsu statkiem po Motławie do Westerplatte. Następnie odwiedziliśmy Europejskie Centrum Solidarności, gdzie spotkaliśmy samego Lecha Wałęsę! Duże wrażenie wywarły na nas ekspozycje dotyczące działań, które działy się w Polsce w latach 80 XX wieku. Obiad zjedliśmy z widokiem na Bałtyk. Ostatnim punktem naszego wyjazdu było centrum handlowe, gdzie m.in. mogliśmy wybrać się do IKEI i zaczerpnąć inspiracji oglądając ekspozycje pokoi. Wszyscy jesteśmy bardzo zadowoleni. Nad wszystkim czuwała p. Aleksandra Dopke, p. Karolina Biernacka-Zaremba oraz p. Marlena Nelke-Redzimska. 

Marcelina Talaśka
 
1
2
3
4
5
Technikum Leśne w Tucholi

Technikum Leśne im. Adama Loreta w Tucholi jest szkołą publiczną prowadzoną przez Ministra Środowiska, kształcącą uczniów w zawodzie technika leśnika w czteroletnim technikum oraz dorosłych na rocznych kwalifikacyjnych kursach zawodowych w kwalifikacjach R13 i R14.
Skontaktuj się z nami
telefon kontaktowy:

52 334 86 61

napisz do nas e-mail:

sekretariat@tltuchola.pl

Strona główna    Szkoła    Internat    Nauczyciele    Uczniowie    Rodzice    Absolwenci    Kandydaci    Kontakt
Realizacja: Dpl Agency - Projektowanie Stron Internetowych